PODELITE

Beba u autu - čemu služi i odakle potiče ovaj znak

Jelena Todorović 11 Dec 2024 komentara: 0 pregleda: 76
Beba u autu - čemu služi i odakle potiče ovaj znak

Svima nama, dobro je poznat dodatak za automobile “beba u autu”, ali da li ste ikada razmišljali o tome čemu služi i odakle i odakle potiče ovaj znak? I da vam odmah kažemo - nije ono što mislite, i kako ga većina ponekad i zloupotrebljava. Ima sasvim drugu namenu, ali hajde da to malo istražimo.

To je, inače, znak koji prepoznajete na prvi pogled, koji ste verovatno viđali od malih nogu, i možda ga danas čak i dočekujete sa podignutim obrvama. Iako nisu toliko česti poslednjih godina, originalni znak "beba u autu" inspirisao je brojne varijacije, poput “ko ne drži odstojanje tužiću ga mami”. Ima ih sa imenima dece koja se voze dotičnim autom, a ima i onih koji su toliko daleko otišli da su napravili znak sa fotografijom svoje bebe u sedištu a pritom, sve su to nenamerne zloupotrebe ovog znaka.

Ovi znakovi su, inače, osmišljeni kako bi upozorili hitne službe u slučaju nesreće, ukazujući na to da u vozilu ima male dece kojima je možda potrebna pomoć.

Međutim, to uglavnom nije slučaj, već su znakovi prvenstveno namenjeni podizanju svesti drugih vozača – što se ne udaljava mnogo od njihovog originalnog cilja ali ipak, to nije – to! I na kraju krajeva, zar treba držati odstojanje i biti pažljiv isključivo zbog beba? Zar nisu svi životi podjednako važni?!

A kako je sve počelo?

Ovaj znak, prvi put je proizveden i pušten u prodaju 1984. godine, a ideju za njega osmislio je Majkl Lerner, bivši investitor u nekretnine iz Masačusetsa, SAD, koji je imao želju i viziju da zaštiti decu tokom vožnje.

Majkl je došao na ovu genijalnu ideju nakon što je prvi put vozio svog 18-mesečnog sestrića iz vrtića - kući. Našao se usred prometnog saobraćaja, dok su mu drugi automobili bili preblizu ili povremeno mu naglo sekli put. Kaže da je tada prvi put shvatio kako se osećaju roditelji, dok voze svoju malu decu u autu.

Negde u isto vreme, Majkl je upoznao Patriciju i Helen Bredli, dve sestre koje su u Evropi videle slične sigurnosne znakove na automobilima koje su pojedinci sami pravili, ali nisu uspele da ih plasiraju na američko tržište.

Prepoznajući poslovnu priliku, Majkl i sestre Bredli sklopili su licencni ugovor za prava na znakove. Nedugo zatim, Majkl je osnovao kompaniju Safety 1st i počeo da nudi proizvod velikim američkim robnim kućama.

Prva serija znakova "beba u autu" bila je toliko popularna da je prodato 10.000 primeraka u prvom mesecu. Potražnja je vrlo brzo porasla, pa je kompanija već za devet meseci prodavala po 500.000 znakova mesečno!

Njihov cilj bio je da se vozači podstaknu da budu pažljiviji u blizini automobila sa mlađim putnicima, što i jeste ono što i danas većina želi da kaže time što takav znak zalepi na svoj auto. Milioni roditelja širom sveta, bilo da im je to prvo ili četvrto dete, od tada kupuju ove znakove. A originalni modeli su i danas u proizvodnji, uprkos brojnim kopijama i imitacijama.

Čini se da bezbednost dece donosi profit, jer kompanija je do 1999. godine ostvarila prihod od 158 miliona dolara, a Majklu je donela čak 38 miliona dolara kada ju je 2000. godine kupila kanadska kompanija Dorel Industries. Kao što rekosmo, bezbednost je danas veliki biznis!

Izvor slike: https://www.freepik.com/free-vector/aesthetic-cute-baby-board-bumper-sticker_72086690.htm

Dobro, i danas ih ima dosta, a da li zaista funkcionišu?

Da li ovi znakovi zaista čine vožnju bezbednijom, kako za decu, tako i za odrasle, jer deca nisu uvek u automobilu, dok znak jeste tu?! Prema nekim izveštajima, znakovi su danas više novitet nego potreba, i mogu čak i da ometaju vozače, umesto da povećaju bezbednost.

Neki tvrde da znakovi mogu čak i da povećaju rizik od nesreća, i uspore intervenciju hitnih službi u slučaju incidenta. Vozači su priznali da često ostavljaju znakove u automobilu čak i kada nema dece, što može dovesti do toga da hitne službe izgube silno vreme tražeći mališane koji zapravo nisu ni bili prisutni u automobilu, umesto da pomognu odraslima. Eto kako to može da bude i čista zloupotreba, koja one koji to rade, može da košta života.

I na kraju…

Izvor slike: https://www.freepik.com/free-photo/father-with-baby-daughter-car-showroom_14920830.htm

Kao što vidite, kao i mnoge druge stvari, i natpis “beba u autu” ima kako dobru, tako i lošu stranu. Dobra je ta što će neki vozači možda zaista biti pažljiviji kada vide znak dok, eto, može da se desi da prilikom nesreće služba hitne medicinske pomoći više pažnje posveti traženju deteta koje nije ni bilo u autu, nego odraslom kome je pomoć zaista potrebna.

Na vozilima rent a car agencija ovakvih natpisa nema, ali ako vam je potreban, danas ih povoljno možete kupiti preko interneta, u obliku magneta, tako da ne mora da se lepi za auto. U tom slučaju, čak i da iznajmite vozilo iz voznog parka neke od rent a car agencija recimo na beogradskom aerodromu, moći ćete da ga koristite.

Srećan put i sigurnu vožnju želi vam rent a car Menadžer Express!

 

Izvor naslovne slike: https://www.freepik.com/free-vector/baby-board-design_4984797.htm

rent a car, mednažer, beba u autu
Vaše povratne informacije nam mnogo znače.
Molimo Vas
da kliknete na ikonicu koja odražava Vaš nivo satisfakcije posle pročitanog teksta.

Kako ste ocenili ovaj tekst?

0 ★

0 recenzija

KOMENTARI (0)

Dodaj komentar


Kontaktirajte nas

PronadjiAuto
Telefon:
Email: office@pronadjiauto.com

Korisne adrese

Izdvojeno